Supe i čorbe

Supe se dobijaju iskuhavanjem mesa i kostiju sa korjenastim povrćem (zelen) i ne zapržavaju se. Uloga im je da svojim ukusom otvaraju apetit i da podstiču varenje.

Normativ supe je oko 2,5 do 3 dl po jednoj osobi.

Glavno pravilo za pripremanje supa je: da se kuhaju na tihoj vatri najmanje 3-4 sata, a po mogućnosti i duže.

U toku prokuhavanja supe ne treba skidati pjenu, jer ona sadrži bjelančevine i masti.

Čorbe se dobijaju posebnim tehnološkim procesom. Čorbe imaju istu ulogu kao i supe, ali su hranjivije jer sadrže više hranjivih sastojaka. Mogu da se pripremaju od mesa i povrća, ili samo od mesa, ili samo od povrća. Nadalje, mogu da se zapržavaju ili začinjavaju. Čorbe dijelimo na: BIJELE, tzv. krem-čorbe, i OBIČNE, zapržene čorbe.

Ukus i hranjivost čorbi mogu da se poboljšaju i dodavanjem fonda ili temeljca od iskuhanih kostiju, industrijskih koncentrata od mesa, mlijeka, vrhnja (pavlake), jaja, mirisnog bilja, zeleni, a u ponekim slučajevima i dodavanjem vitaminiziranog svježeg ili sušenog kvasca.

Pri sastavljanju jelovnika mora da se vodi računa o tome da čorbe treba da se razlikuju od ostalih jela ne samo po svom sadržaju već i po boji i ukusu. Na primjer: bijele čorbe ne predviđati uz jela koja se služe uz bijele sosove ili umokce. Zapržene čorbe ne predviđati uz gulaše. Paradajz-čorba nije preporučljiva uz paprikaše zbog sličnosti boje. Iz istih razloga ne preporučuje se čorba od graška ili špinata uz jelo od graška ili špinata, ili čorba od krompira uz musaku od krompira, a takođe nije preporučljiva čorba sa tjesteninom uz jelo od tjestenine, itd.


Kapanci - noklice